Kobranocka – historia zespołu, dyskografia, piosenki, koncerty

W roku 1985 czyli trzy dekady temu, w Toruniu zadebiutował zespół rockowy “Latający Pisuar”. Ta nazwa jednak nie przetrwała, ani w świadomości fanów, ani też wśród członków zespołu, bo krótko potem pojawiła się nowa nazwa, którą pomimo upływu lat, polscy fani muzyki doskonale znają do dnia dzisiejszego.

Andrzej "Kobra" KraińskiNa debiut fonograficzny Kobranocki, fani musieli czekać dwa lata. W 1987 roku na półkach sklepów muzycznych, nakładem firmy Polton, pojawiła się kaseta magnetofonowa pt. “Sztuka jest skarpetką kulawego”. Na płytę winylową, pod zmienionym tytułem “Kobranocka” trzeba było poczekać kolejny rok. Na krążku znalazł się m.in. utwór “Ela, czemu się nie wcielasz?”, a także cover piosenki “Kombinat” z repertuaru zespołu Republika.

Piotr "Wysol" WysockiCzasy największego sukcesu nadeszły jednak dopiero w 1990 roku, gdy na rynku pojawił się drugi album Kobranocki “Kwiaty na żywopłocie”. To właśnie z tej płyty pochodzi największy przebój w historii zespołu – “Kocham cię jak Irlandię”, który różni się stylistycznie od jego pozostałej twórczości. Opracowaniem projektu graficznego okładki zajął się znany polski grafik Andrzej Pągowski.

Atrakcyjny KazimierzNajbardziej rozpoznawalną osobą w zespole jest wokalista Andrzej “Kobra” Kraiński, jednak warto też zwrócić uwagę na osobę Jacka Bryndala, który na początku lat 90-tych XX wieku zasłynął jako Atrakcyjny Kazimierz takimi przebojami jak “Otyłość”, czy “Jako mąż i nie mąż”.

Pomimo, iż zespół działa od trzech dziesięcioleci, a jego członkowie to panowie około pięćdziesiątki, Kobranocka nie wybiera się na muzyczną emeryturę. Grupa wciąż aktywnie koncertuje na terenie kraju i poza jego granicami, zbierając komplet publiczności, wśród której można znaleźć przedstawicieli coraz młodszego pokolenia.

Jacek MoczadłoWciąż ukazują się również nowe wydawnictwa fonograficzne. Do chwili obecnej ukazało się na rynku 9 albumów, w tym jeden koncertowy z Przystanku Woodstock. Dyskografię Kobranocki zamyka album “SPOX!” z 2010 roku.

 

 

Aktualny skład Kobranocki to:

Piotr “Wysol” Wysocki – perkusja
Andrzej “Kobra” Kraiński – wokal i gitara
Jacek Bryndal – wokalk i bas
Jacek Moczadło – gitara

Dyskografia – wszystkie płyty Kobranocki

1987 Sztuka jest skarpetką kulawego
1990 Kwiaty na żywopłocie
1992 Ku nieboskłonom
1994 Niech popłyną łzy
2001 O miłości i wolności
2002 Koncert
2006 Sterowany jest ten świat
2008 Kocham cię jak Irlandię. Przystanek Woodstock 2007 Kostrzyn nad Odrą (koncert na płycie DVD)
2010 SPOX!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

lub

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Spam Protection by WP-SpamFree Plugin